• وضعیت آب و هوا و اقلیم شهرستان

       آب وهوای خوشاب متأثر از آب وهوای بخش نیمه خشک فرا سرد است. اما باتوجه به این که در مرکز دشتی قرار دارد، اختلاف دمای شب وروز آن در ماه های گرم سال گاهی تا 30 درجه سانتی گراد می رسد و در ماه های سرد سال نیز این اختلاف دما به کمتر 20 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

  شهرستان خوشاب (دیار دستکندهای کهن)

        شهرستان خوشاب با مركزيت شهر سلطان آباد با وسعت تقريبي 1786 كيلومترمربع در شمال شرقي شهرستان سبزوار قرار دارد كه شامل دو بخش مركزي و مشكان و پنج دهستان دره يام، رباط جز، سلطان آباد، طبس و مشكان است كه اين پنج دهستان در مجموع داراي 73 روستا و جمعيتي بالغ بر 40 هزارنفر مي باشد. در اين شهرستان گويش هاي مختلف تركي كردي و فارسي رواج دارد. مردم خوشاب 80 درصد به تركي 15 درصد به زبان فارسي 5 درصد به زبان كردي تكلم مي كنند. زبان ترکی و کردی این منطقه نزدیک به لهجه شمال خراسان و خراسان شمالی است. اهالی این شهرستان شيعه مذهب مي باشد. شغل اكثر مردم دامداري و كشاورزي است. اين شهرستان از شمال به شهرستان اسفراين و از جنوب به شهرستان سبزوار از شرق به نيشابور و فيروزه و از غرب به شهرستان جوين محدود مي گردد. شهر سلطان آباد با جمعيتي در حدود 5500 نفر در سال 1379 تبديل به شهر و در سال 1389 به عنوان مركز شهرستان خوشاب از شهرستان سبزوار منفك شد.
   

  پیشینه تاریخی

       شواهد و قرائن باستان شناسی حاکی از سکونت در منطقه „خوشاب حداقل از هزاره دوم قبل از ميلاد است. همچنین آثاری از دوره ساسانیان نیز در این عرصه تاریخی وجود دارد که نشان از قدمت این منطقه می باشد. این ناحیه در سال 29 تا 30 هجري قمري به تصرف سپاهیان اسلام در آمد.
   

  وجه تسميه:

       سلطان آباد در قديم يكي از قريه هاي اربقايي نيشابور بوده كه مالك آن سلطان مراد ميرزاي حسام السلطنه نامش را به سلطان آباد تغيير داد. از جمله بناهاي تاريخي شهر بناي چوبليك يخدان قديمي و دستكند زير زميني سلطان آباد است.

     

   

   

سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق