• مفاخر و مشاهير خوشاب

  نظيري نيشابوری: ديوان اشعار نظيري به سال 1340 به اهتمام مظاهر مصفا با مقدمه و حواشي و تعليقات طبع و نشر شده است وي از شعراي نامي و خوش بيان است او از ايران به هندوستان رفت و در همانجا مقيم شد تا در سال 1023 هـ در احمد آباد گجرات وفات يافت غزلي كه با رديف پنداري انشا نموده است و تك شعرهاي ديگري كه در اينجا از او نقل مي شود دليل فصاحت بيان و كمال قدرت طبع اوست.

                                                            بموئي بسته صبرم نغمه ياراست پنداري         دلم از هيچ مرنجد دل يارات پنداري
   

  فوجي نيشابوری: ملامقيم معروف به مقيما و متخلص به فوجي از خاندان شاعر پيشه در نيشابور برخاست نصرآبادي او و دو برادرش عظيما – كريما را كه پسران ملا قيدي بوده اند ستوده و نوشته است كه اين ملاقيدي برادرزاده نظيري نيشابوري بوده است و آن سلسله همگي مردم آدميند و كمال پاكي طينت و صلاح به سال 1064 تاريخ و ادبيات در ايران ذبيح صفا.

  گل محمد: شخصیت گل محمد قهرمان اصلی کتاب کلیدر از کردهای کل میشی روستای سوزنده، روستایی در 6 کیلومتری شرق شهر سلطان آباد (مرکز شهرستان خوشاب) در مسیر جاده سلطان آباد به فیروزه است که در زمان رضاخان با مأمورین حکومتی جنگید.
   


  عکس منتسب به دستگیری و اعدام گل محمد

   

سایر شهرستان ها
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق