• وضعیت آب و هوا و اقلیم شهرستان

       آب و هوای خوشاب متأثر از آب و هوای بخش نیمه خشک فرا سرد است. اما باتوجه به این که در مرکز دشتی قرار دارد، اختلاف دمای شب وروز آن در ماه های گرم سال گاهی تا 30درجه سانتیگراد می رسد و در ماه های سرد سال نیز این اختلاف دما به کمتر 20درجه سانتیگراد کاهش می یابد.
   

  شهرستان خوشاب (دیار دستکندهای کهن)

       شهرستان خوشاب با مركزيت شهر سلطان آباد با وسعت تقريبي 1786كيلومترمربع در شمال شرقي شهرستان سبزوار قرار دارد كه شامل دو بخش مركزي و مشكان و پنج دهستان دره يام، رباط جز، سلطان آباد، طبس و مشكان است كه اين پنج دهستان در مجموع داراي 73روستا و جمعيتي بالغ بر 40هزارنفر مي باشد. در اين شهرستان گويش هاي مختلف تركي كردي و فارسي رواج دارد. مردم خوشاب 80درصد به تركي 15درصد به زبان فارسي 5درصد به زبان كردي تكلم مي كنند. زبان ترکی و کردی این منطقه نزدیک به لهجه شمال خراسان و خراسان شمالی است. اهالی این شهرستان شيعه مذهب مي باشد. شغل اكثر مردم دامداري و كشاورزي است. اين شهرستان از شمال به شهرستان اسفراين و از جنوب به شهرستان سبزوار از شرق به نيشابور و فيروزه و از غرب به شهرستان جوين محدود مي گردد. شهر سلطان آباد با جمعيتي در حدود 5500نفر در سال 1379 تبديل به شهر و در سال 1389 به عنوان مركز شهرستان خوشاب از شهرستان سبزوار منفك شد.
   

  پیشینه تاریخی

       شواهد و قرائن باستان شناسی حاکی از سکونت در منطقه „خوشاب حداقل از هزاره دوم قبل از ميلاد است. همچنین آثاری از دوره ساسانیان نیز در این عرصه تاریخی وجود دارد که نشان از قدمت این منطقه می باشد. این ناحیه در سال 29 تا 30هجري قمري به تصرف سپاهیان اسلام در آمد.
   

  وجه تسميه:

       سلطان آباد در قديم يكي از قريه هاي اربقايي نيشابور بوده كه مالك آن سلطان مراد ميرزاي حسام السلطنه نامش را به سلطان آباد تغيير داد. از جمله بناهاي تاريخي شهر بناي چوبليك يخدان قديمي و دستكند زير زميني سلطان آباد است.
   

     

   


سایر شهرستان ها
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق